رسول نور حضرت محمد (ص) - ولی فقیه در عصر غیبت مدیر و مدبر جامعه است
 
 
 
 
 ولی فقیه در عصر غیبت مدیر و مدبر جامعه است

آرشيو اخبار رسول نور2
 حضرت آیت الله نوری همدانی، با اشاره به دلائل اثبات حق ولایت برای فقیه در عصر غیبت، گفت: ولی فقیه در عصر غیبت مدیر و مدبر جامعه است، اما سایر فقها این گونه نیستند.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، در درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، به بررسی مساله ولایت فقیه پرداخت.
وی با اشاره به وظایف فقیه در عصر غیبت، ابراز داشت: یکی از مسؤولیت ها و مناصب فقیه چه در زمان حضور و چه در زمان غیبت امام معصوم(ع) افتا و فتوا دادن است، البته اخباریون در اینجا مخالف اند و می گویند فتوا دادن بدعت است.
حضرت آیت الله نوری همدانی گفت: ما این منصب را بر اساس ادله برای فقها ثابت می دانیم و در این موضوع در میان ما هیچ اختلافی نیست.
این مرجع تقلید منصب قضاوت را از دیگر مناصب فقیه دانست و تاکید کرد: یکی دیگر از وظایف و مسؤولیت های فقیه در عصر غیبت ولایت است که فقیه جامع الشرائط باید متصدی امور جامعه باشد.
وی خاطرنشان کرد: در این مساله بحث است که آیا همان گونه که امام معصوم(ع) ولایت دارد، فقیه هم برای اداره و مدیریت جامعه ولایت دارد یا خیر؟
این مدرس برجسته خارج حوزه علمیه قم گفت: این موضوع در دین مبین اسلام مسکوت نمانده است، شارع مقدس، فقیه را قرار داده تا امور جامعه مختل و معطل نباشد و جامعه به نحو شایسته و بایسته اداره شود.
وی ابراز داشت: ما به علما با نظر عظمت نگاه می کنیم و یکی از کسانی که منکر اثبات حق ولایت برای فقیه در عصر غیبت بود، مرحوم حضرت آیت الله العظمی خویی بودند.
حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه از راه های مختلف می توان برای اثبات ولایت فقیه استدلال کرد، ابراز داشت: وقتی ابواب مختلف فقه را بررسی می کنیم می بینیم که ائمه معصومین(ع) وقتی قوانین را بیان کردند مجری قانون را نیز معلوم کرده اند.
وی تصریح کرد: به عنوان مثال در مساله خمس و انفال شارع مقدس موضوع را مطرح کرده است، هرچند اهل سنت انفال را کمرنگ و محدود معرفی کرده اند.
حضرت آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه انفال حوزه گسترده و وسیعی دارد، ابراز داشت: انفال ملک متعلق به مقام امامت است و یک مساله ارثی نیست و هر کسی که متصدی آن منصب است مسؤولیت آن را نیز برعهده دارد.
وی گفت: با غیبت امام نباید این احکام معطل بماند، از این رو ولی فقیه مسؤولیت آن را به عهده دارد تا این انفال معطل نماند و با استفاده درست از این منابع فقر از بین برود.
این مرجع تقلید تاکید کرد: ولی فقیه مدیر و مدبر جامعه است، چه افراد مقلد او باشند و چه نباشند، اما سایر فقها این گونه نیستند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلبHow to Carry a Bridal Bouquet Correctly Manolo for the Brides (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : دوشنبه، 20 شهریور، 1391

مطالعه ادامه این نظر ...


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما