رسول نور حضرت محمد (ص) - حضرت زينب(س) الگويي براي همه انسان‌ها هستند
 
 
 
 
 حضرت زينب(س) الگويي براي همه انسان‌ها هستند

آرشيو اخبار رسول نور4
يك كارشناس سيره اهل بيت(ع) با بيان اينكه حضرت زينب(س) در ابعاد مختلف الگويي براي همه انسان‌ها هستند، گفت: زنان مسلماني كه مي‌خواهند ايشان را الگوي خود در زندگي قرار دهند بايد به آنچه وظيفه يك زن است عمل كنند.


حجت‌الاسلام والمسلمين محمد غفوري در گفت‌وگو با خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، خاطرنشان كرد: حضرت زينب(س) در يك خانواده شرافتمند و بزرگوار رشد يافته‌اند و دست پرورده شخصيت‌هايي همچون حضرت علي(ع) و حضرت زهرا(س) بودند، بنابراين شخصيت بسيار والايي از همه جهات دارند.
وي با اشاره به اينكه آن حضرت دومين بانوي برجسته از نظر فضل و بزرگواري در خاندان اهل بيت(ع) به شمار مي‌آيند، افزود: حضرت زينب(س) بانويي بسيار فاضله و عالمه بودند و در طول زندگي خود تربيت خاندان بزرگوارشان را در همه صحنه‌هايي كه حضور مي‌يافتند به كار مي‌گرفتند و اين ناشي از همان تربيتي بود كه در نزد پدر و مادر بزرگوارشان آموخته بودند.
اين كارشناس پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي ادامه داد: آن حضرت در طول زندگي با مشكلات و مسائل زيادي مواجه بودند به طوري كه در پنج سالگي شاهد رحلت پيامبر خدا(ص) و پس از آن شاهد منازعات خلافت بودند و پس از آن مادر بزرگوارشان بر اثر همين حوادث به شهادت مي‌رسند و در 25 سال خانه‌نشيني پدر بزرگوارشان در كنار آن حضرت مي‌مانند و به خانه‌داري و كارهاي منزل مي‌رسند و بعد از شهادت پدر بزرگوارشان ماجراي خلافت و صلح امام حسن(ع) و فشار معاويه بر شيعيان را شاهد هستند تا اينكه به جريان عاشورا مي‌رسند.
غفوري با تاكيد بر اينكه حضرت زينب(س) در زندگي خود با مشكلات و گرفتاريي‌هايي كه براي خاندان اهل بيت(ع) پيش مي‌آيد مواجه بودند، گفت: اوج اين مصيبت‌ها و مشكلات در واقعه كربلا بود كه آن حضرت در اين صحنه از نزديك شاهد پر پر شدن گل‌هاي باغ خاندان عصمت و طهارت بودند.
وي با بيان اينكه آن بانوي بزرگوار نقش ويژه‌اي در تربيت فرزندان و انجام امورات منزل و شوهرداري داشتند، يادآور شد: در كنار اين فعاليت‌ها آن حضرت همواره در كنار امامان زمان خود بودند و به عنوان پشتيبان امام خود را حمايت مي‌كردند و حتي پس از واقعه عاشورا غافله‌سالاري كاروان كربلا و بازماندگان عاشورا و سرپرستي و دفاع از امام سجاد(ع) را بر عهده گرفتند.
اين استاد حوزه و دانشگاه در ادامه با بيان اينكه نقش زن در جامعه و حضورش در صحنه‌هاي اجتماع به شرايطي بستگي دارد، افزود: آنچه آموزه‌هاي ديني به ما نشان مي‌دهد اين است كه بايد حضور زن در جامعه حساب شده و كنترل شده باشد، چراكه حتي حضرت زهرا(س) و حضرت زينب(س) نيز براي حضور در جامعه و سخنراني در جمع مردم با حفظ حجاب و عفاف و حرمت‌ها وارد مي‌شدند.
غفوري تاكيد كرد: اكنون نيز براي الگو گرفتن از حضرت زينب(س) بايد شرايط را بسنجيم. آن حضرت براي دفاع از آرمان‌هاي دين خود تمام سختي‌ها و مصيبت‌ها را تحمل كردند.
وي خاطرنشان كرد: حضور بدون حساب و كتاب و در هر شرايطي، شايسته زن مسلمان و كساني كه مي‌خواهند حضرت زينب(س) را الگو قرار دهند، نيست، لذا كساني كه مي‌خواهند اين بزرگواران را الگوي خود قرار دهند بايد به آنچه وظيفه يك زن است عمل كنند. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور4
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور4:
روز ازدواج؛ سالروز ازدواج علي(ع) و فاطمه‏زهرا(س)


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما