رسول نور حضرت محمد (ص) - جلوگيری از تحريف عملی قرآن از فعاليت‌های مهم امام موسی صدر بود
 
 
 
 
 جلوگيری از تحريف عملی قرآن از فعاليت‌های مهم امام موسی صدر بود

آرشيو اخبار رسول نور6
متأسفانه در بيشتر كشورهای عربی قرائت آيه جهاد را منع كرده‌اند؛ يكی از فعاليت‌های مهم امام موسی صدر در لبنان كه حركتی واقعاً ارزشی و اسلامی به‌‌شمار می‌رود، جلوگيری از چنين تحريفی در قرآن كريم بود و امروز ما نتيجه آن را به خوبی می‌بينيم.


«مصيب النعيمی»، سردبير روزنامه «الوفاق»، در نشست تخصصی بررسی مطالعات قرآنی امام موسی صدر كه در خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) برگزار شد، ضمن بيان اين مطلب گفت: شايد بتوان امام موسی صدر را يكی از پايه‌گذاران نهضت اسلامی در لبنان نامگذاری كرد؛ اگرچه تشيع در لبنان تاريخ بسيار طولانی دارد و به زمان ابوذر، صحابه پيامبر اكرم(ص)، بازمی‌گردد و از آن پس هم شايد از معدود نقاطی بوده كه علاوه بر گرايش و حفظ اين ارزش‌ها، علما و شخصيت‌های برجسته‌ای را به جهان عرضه كرده است.
وی افزود: با توجه به اينكه حدود چهل درصد مردم لبنان شيعه هستند، ولی تا پيش از ورود امام موسی صدر هيچ هويتی نداشتند، با وجود اينكه يك اقليت برتر بودند و در نقاط بسيار حساسی ساكن بودند. امام موسی صدر اين جمع بزرگ و مهم را كه مغفول مانده بودند، هويت داد و بعد از آن هم، خود لبنانی‌ها هم شايستگی خود را به خوبی نشان دادند.
النعيمی گفت: امام موسی صدر با ورود به لبنان چند حركت كليدی انجام داد؛ تشكيل مجلس اعلای شيعيان، ايجاد تشكيلات نظامی برای دفاع از شيعيان(جنبش امل) و پايه‌گذاری ساختاری موازی با بقيه طوائف.
سردبير روزنامه الوفاق با بيان اينكه فعاليت‌های امام موسی صدر طی مدت حضور در لبنان، قابل تأمل است، خاطرنشان كرد: بيشترين محوری كه ايشان در فعاليت‌ها و حركت‌های خود از آن بهره می‌برد، محورهای قرآنی است.
وی تأكيد كرد: يكی از فعاليت‌های مهم امام موسی صدر در لبنان، جلوگيری از تحريف در قرآن كريم بود؛ متأسفانه در كشورهای عربی قرائت آيه جهاد را منع كرده‌اند؛ يا در كشورهای همجوار ما، پخش آيه «قَالَتْ إِنَّ الْمُلُوكَ إِذَا دَخَلُوا قَرْیَةً أَفْسَدُوهَا.../آيه 34 سوره نمل» از راديو و تلويزيون ممنوع است؛ حركت امام موسی صدر در اين زمينه، يك حركت واقعاً ارزشی و اسلامی بود و امروز ما نتيجه آن را به خوبی می‌بينيم.
النعيمی همچنين با تأكيد بر دخالت صهيونيست‌ها و آمريكايی‌ها در ربودن امام موسی صدر به عنوان يكی از پايه‌های انقلاب اسلامی ايران، گفت: آنان ديدند كه انقلاب اسلامی در شرف پيروزی است، لذا يكی از سكّوها را برداشتند تا جايش خالی بماند؛ زيرا حركتی كه امام موسی صدر شروع كرده بود، در راستای اهداف انقلاب اسلامی بود.
وی يادآور شد: «عالِم عامل» صفت بارز امام موسی صدر بود؛ ما عامل داريم و عالم هم داريم؛ علمايی هستند كه عمل نمی‌كنند، اما ايشان هم عالم بود و هم عامل؛ ايشان در مرحله‌ای وارد لبنان شد و واقعاً هم همه‌جانبه كار كرد و هيچ چيز جز ايمان و اعتقاد به يك منطق نمی‌تواند انسان را قانع كند كه برود و همه چيز را از صفر آغاز كند.
النعيمی با اشاره به اينكه امروز تنها بخشی از فعاليت‌های امام موسی صدر برای ما روشن است، گفت: تركيب مجلس اعلای اسلامی شيعيان در لبنان، به عنوان يكی از مهم‌ترين اقدامات امام موسی صدر، تركيبی بسيار هوشمندانه است؛ ايشان مجلسی تشكيل داد و گفت «هر قاضی، نماينده و وزير شيعه در آن عضو است و نياز به ثبت‌نام ندارد»؛ مجلسی كه جزء مؤسسات رسمی دولت و وابسته به نخست‌وزيری لبنان است.
وی توضيح داد: امروز می‌بينيم در لبنان قوانين مدنی تابع مقررات مجلس اعلای اسلامی شيعيان است؛ يعنی مسئله «ارث» بر اساس قوانين تشيع است (اهل سنت قوانينشان بر اساس مذهب حنبلی است كه طبق آن، به دختر ارث نمی‌رسد)؛ امام موسی صدر كارهای زيربنايی انجام داد كه اثراتش را بعدها شاهد خواهيم بود.
مصيب النعيمی در پايان يادآور شد: امام موسی صدر همچنين با مديريت و برنامه‌ريزی، كانون وكلا را تشكيل داد و دانشگاه‌ها را سهميه‌بندی كرد كه چه تعداد دانشجو در چه رشته‌ای مشغول تحصيل شوند؛ در واقع ايشان با اين كار برای بُعد علمی لبنان نيز در آينده نيروسازی كرد. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما