رسول نور حضرت محمد (ص) - آموزه‌های نهج‌البلاغه تكيه‌گاه عملی در آموزش از دور محسوب می‌شوند
 
 
 
 
 آموزه‌های نهج‌البلاغه تكيه‌گاه عملی در آموزش از دور محسوب می‌شوند

آرشيو اخبار رسول نور2
دانشجوی دكترای برنامه‌ريزی آموزش از دور در دومين همايش فلسفه تعليم و تربيت در ايران گفت: آموزه‌های نهج‌البلاغه و راهنمايی‌‌های امام علی(ع) به عنوان چراغ راهنما و تكيه‌گاه عملی در آموزش از دور محسوب می‌شوند.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، فهيمه‌السادات حقيقی، دانشجوی دكترای برنامه‌ريزی آموزش از دور، در دومين همايش فلسفه تعليم و تربيت در ايران ضمن بيان اين مطلب در ارائه مقاله خود با عنوان كاربرد آموزه‌های تربيتی نهج‌البلاغه در آموزش از دور گفت: مقوله تعليم و تربيت ابتدايی‌ترين و اساسی‌ترين نياز بشر را تشكيل می‌دهد. انسان كمال‌گرا در جهان در پرتو تعليم و تربيت به دنبال راهی است تا با برقراری ارتباط بين گذشته و آينده از يك زندگی سعادتمند در جهان برخوردار شود.
حقيقی در ادامه سخنانش اظهار كرد: آموزش از دور هم به عنوان نظامی پيچيده، سلسله مراتبی، غيرخطی، پويا، خود سازمان‌دهنده و هدفمند برای هدايت فرآيند ياددهی ـ يادگيری ملزم به كشف مفاهيم تربيتی و الگوبرداری از حقايق معنوی و علمی است.
اين محقق و نويسنده كشورمان تصريح كرد: يكی از اين الگوها، كتاب نهج‌البلاغه است. با مطالعه اين كتاب فرد می‌تواند خود را بشناسد، موقعيت و وظيفه خود را در جهان آفرينش و در برابر خدای متعال درك كند و با هستی‌شناسی الهی آشنايی پيدا كند. رابطه خود با هم‌‌نوعان را در سايه ضوابط و معيارهای اسلامی استحكام بخشد، با مطالعه و علم و دانش به پيچيدگی مسئله آفرينش و نقش خدا در خلقت موجودات پی ببرد، از بررسی تاريخی عبرت گيرد و وضع خود را در برابر آفرينش‌ و نقش خدا در خلقت موجودات پی ببرد. از بررسی تاريخی عبرت گيرد وضع خود را در برابر ارزش‌های معنوی و دنيايی روشن سازد و با الهام از تعليمات اخلاقی نهج‌البلاغه و شخصيت امام علی(ع) به منزله الگوی عالی تربيتی، رفتارهای خود را به سوی رشد و تكامل سوق دهد.
وی با اشاره به اين‌كه نهج‌البلاغه منشور جامعی است كه اصول تربيتی را در همه زمينه‌ها در بر دارد، اظهار كرد: در هر يك از خطبه‌ها، نامه‌ها و حكمت‌های نهج‌البلاغه می‌توان دلالت‌های تربيتی محكم و قابل استفاده‌ای برای آموزش و تربيت پيدا كرد. از ديدگاه امام علی(ع) تأسی به اسوه‌های حسنه نقش مهمی در رشد و تعالی انسان‌ها ايفا می‌كند.
وی افزود: در اين تحقيق شش موضوع تربيتی تفكر و تعقل(علم و دانش)، مديريت و رهبری، برنامه‌ريزی، عدالت، تفاوت‌های فردی، ارزشيابی و نظارت را كه در آموزش از دور كاربرد دارند، مورد بررسی قرار داده است.
اين دانشجوی دكترای برنامه‌ريزی آموزش از دور اظهار كرد: عدالت در آموزش اشاره به برابری فرصت‌ يادگيری با توجه به تفاوت‌های فردی، فرهنگی، جنسيتی، طبقاتی، جغرافيايی، قومی و نژادی دارد. آموزش از دور اصولا برای ايجاد فرصت برابر آموزشی و ايجاد رضايت در فراگيران فراهم و تداوم يافته است.
وی تأكيد كرد: خداوند در آيه 58 سوره نساء واگذاری مسئوليت‌ را به كسانی كه شايستگی آن را دارند، از جلوه‌های عدالت پيشگی دانسته و دستور داده كه امانت‌ها را به اهلش بسپارند. امام علی(ع) هم در خصوص عدالت در نامه 53 نهج‌البلاغه صحبت می‌كند كه ايشان عدالت را اساس جلب رضايت و جلوگيری از ظلم معرفی كرده‌اند.
اين محقق با تأكيد بر اين‌كه يكی از حساس‌ترين و پيچيده‌ترين فعاليت‌ها در آموزش از دور، فرآيند ارزشيابی است، تصريح كرد: خداوند در قرآن كريم می‌فرمايد: شما را از راه آزمايش به بد و نيك خواهيم آزمود و نيز در آيه 6 سوره زلزال می‌فرمايند كه در آن روز(قيامت) مردم به صورت پراكنده و متفرق از قبرها بيرون می‌آيند تا نتيجه اعمال خود را ببينند.
وی گفت: امام علی(ع) در خصوص ارزشيابی در شش قسمت اهميت ارزشيابی، ارزشياب كننده، نقش ارزشيابی، تاديب نفس و خود ارزيابی، تهيه گزارش ارزشيابی و معيارهای ارزشيابی، فرامينی برای مالك اشتر صادر كرده‌اند. اين فرامين اساس نظری و فلسفی قوی برای آموزش از دور فراهم می‌سازد كه در اين تحقيق جمع‌آوری شده است.
حقيقی با اشاره به اين‌كه نهج‌البلاغه به عنوان يك منبع بزرگ و اصيل يادگيری و آموزش از دور، مفاهيم و آموزه‌های تربيتی را برای آيندگان در همه زمان‌ها و در همه مكان‌ها فراهم می‌كند، اظهار كرد: اين پژوهش نشان می‌دهد كه در نهج البلاغه و يا دانشگاه تربيتی امام علی(ع) تأكيد زيادی بر تفكر، مديريت، برنامه‌ريزی، عدالت، تفاوت‌های فردی و ارزشيابی و نظارت در جهت شكوفايی استعدادها به سوی كمال مطلق مشاهده می‌‌شود كه نشانگرهای كاربردی در آموزش هستند.
يادآور می‌شود، دومين همايش ملی فلسفه تعليم و تربيت ايران با عنوان تعليم و تربيت در ايران و نسبت آن با فلسفه‌های جديد تعليم و تربيت، صبح روز 29 ارديبهشت‌ماه با حضور محققان و انديشمندان اين عرصه در دانشگاه تربيت معلم آغاز شد و بعد از مراسم افتتاحيه، 18 مقاله از سوی محققان ارائه شد و روز گذشته نيز با ارائه 11 مقاله و مراسم بزرگداشت محمدجعفر پاك‌سرشت و سخنرانی مجيد قدمی رئيس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و ارائه گزارش همايش توسط كيهان‌ محمد‌خانی و تجليل از مقالات برگزيده پايان يافت. 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما