رسول نور حضرت محمد (ص) - طرح ارزيابی قاريان قرآن از اعمال سليقه شخصی به‌دور باشد
 
 
 
 
 طرح ارزيابی قاريان قرآن از اعمال سليقه شخصی به‌دور باشد

آرشيو اخبار رسول نور4
حافظ بين‌المللی قرآن كريم كشورمان ضمن بيان ملاك‌های طرح ارزيابی قاريان و استادان قرآن كريم، خواستار عدم دخالت سليقه شخصی در ملاك‌های ارزيابی در اين طرح شد.


علی رجبی، حافظ بين‌المللی قرآن كريم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) در خصوص اجرای طرح سطح‌بندی قاريان و استادان قرآن كريم كه توسط شورای توسعه فرهنگ قرآنی زير نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصويب رسيد، اظهار كرد: اين طرح خوبی است كه به نظر من بايد از 10 سال پيش انجام می‌شد.

وی ادامه داد: مداركی كه در نهادها و ارگان‌های ديگر اعطا می‌شود، متصف به شورای عالی انقلاب فرهنگی نيست و از اين جهت موازی‌كاری بين دستگاه‌ها ايجاد نمی‌شود. طرح ارزيابی حفاظ قرآن كريم زودتر آغاز شد و دليل آن نيز اين می‌تواند باشد كه تعداد حفاظ در ايران بيشتر از قرّا هستند.

نفر اول رشته حفظ در مسابقات بين‌المللی قرآن سازمان اوقاف در سال 89 افزود: افرادی كه در ايران مشغول حفظ قرآن هستند يا جزء حافظان به شمار می‌روند، نمود بيشتری دارند و همچنين اختلاف آراء در نحوه و ضوابط حفظ قرآن بيشتر است و تمكين حفاظ به اين قوانين و ضوابط ارزيابی بيشتر است.

رجبی خاطرنشان كرد: اگر در جامعه قرآنی اين مباحث ارزيابی جدی گرفته شود قطعاً بركات خوبی خواهد داشت و جلوی يك سری از اشتباهات اصولی گرفته می‌شود. اما بحث نظارت و ارزيابی سليقه‌ای ممكن است مطرح شود. قرائت يك جور هنر است و طبيعی است كه در هنر ذوق دخيل خواهد بود.

وی تصريح كرد: بحث ذوق نيز به تعداد انسان‌ها مختلف خواهد بود و خود پروردگار و صورتگری خداوند بر اين است كه مخلوقاتش دارای اختلاف سليقه باشند. اما در تدوين اين طرح، مهم آن است كه رئوس مطالب موحّد باشد و تعريف‌ها واضح و تبيين شده باشد و اين تعاريف مورد پذيرش اكثر قرّاء باشد.

نفر اول رشته حفظ در مسابقات بين‌المللی قرآن سازمان اوقاف در سال 89 عنوان كرد: در اين طرح از شيوخ قرّاء و مسئله شيخوخيت در تعيين اين نوع مدارك بايد دخيل باشد، همچنين اطلاع‌رسانی بايد به صورت شفاف انجام شود تا جای هيچ‌گونه حرف و حديث را باقی نگذارد.

وی ادامه داد: در بحث ارزيابی حفاظ اين مشكلات كمتر وجود داشت و مردم هم استقبال خوبی به آن نشان دادند و به همين خاطر طرح ارزيابی حفاظ را می‌توان مقدمه‌ای برای طرح ارزيابی قاريان قرار داد. طرح ارزيابی قاريان و حافظان قرآن كريم در كشورهای ديگر مانند كشور مصر نيز اجرا شده است.

رجبی تاكيد كرد: در كشور مصر همه قاريان و حافظان رتبه‌گذاری می‌شوند و تا در يك رتبه و ترازی قرار نگيرند، نمی‌توانند تلاوت‌های رسمی در صدا و سيما و يا ساير محافل رسمی انجام دهند و منابر و مواضع را در الازهر و ... را در اختيار افرادی قرار می‌دهند كه يكی از شرايط آن‌ها داشتن اين مدارك رسمی است.

وی ادامه داد: ممكن است يك قاری تلاوت بسيار زيبايی از خود به نمايش بگذارد ولی اين مسئله دليل بر اعطای مدرك به وی نمی‌شود. در اين چند سال در ايران از قاريان مصری دعوت به عمل آمد و تلاوت‌های بسيار نفيسی هم اجرا كردند ولی در مصر مورد استقابل قرار نمی‌گيرند و قاری رسمی نيستند.

اين حافظ بين‌المللی قرآن اشاره كرد: اعطای مدرك رسمی به قاريان در مصر يك سری مراحل خاص دارد كه لزوماً بايد طی شود مانند اينكه بايد قاری، حافظ قرآن نيز باشد و اختلاف قرائات را بلد باشند و به مقامات موسيقی مسلط باشند و ... و بعد از طی همه اين مقامات می‌توانند كرسی تلاوت داشته باشند.

وی افزود: ارزيابی حافظان قرآن كريم به صورت خاص در زمينه ترتيل و در زمينه حفظ قرآن كريم وجود دارد و جای خوشحالی دارد كه در ايران هم اين طرح‌ها اجرا می‌شود، اميدوار هستيم كه با تدوين آيين‌نامه جامع و مانع در پياده‌سازی آن از اعمال سليقه و اعمال ذوق به صورت منفی ممانعت به عمل آيد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور4
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور4:
روز ازدواج؛ سالروز ازدواج علي(ع) و فاطمه‏زهرا(س)


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما