رسول نور حضرت محمد (ص) - رويكرد عقلانی به قرآن موجب مهجوريت‌زدايی از آن می‌شود
 
 
 
 
 رويكرد عقلانی به قرآن موجب مهجوريت‌زدايی از آن می‌شود

آرشيو اخبار رسول نور5

پژوهشگر عرفان و اخلاق اسلامی گفت: تنها رويكرد عقلانی به قرآن است كه می‌تواند آن را از مهجوريت خارج كند؛ قرآن كريم بيش و پيش از آنكه معنويت را در انسان ارتقا دهد، عقلانيت او را بارور می‌كند.حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمصطفی علم‌خواه، پژوهشگر عرفان و اخلاق اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) با اشاره به عوامل مؤثر در افزايش خرد دينی تصريح كرد: مجموعه باو‌رهای دينی، عوامل تمدنی و فرهنگی، تفكرات شخصی، جريان روشنفكری، درك فلسفی از هست‌ها و نيست‌ها و شناخت احكام و اخلاق دينی تأثير زيادی در افزايش خرد دينی انسان دارد.

وی افزود: در آموزه‌های اسلامی تأكيد زيادی بر خواندن قرآن می‌شود، اين صرفاً برای ثواب بردن نيست، برای اين است كه قرآن بهترين كتاب عقل‌سازی است. كتابی است كه همه ابعاد زندگی انسان را در مسير الهی هدايت می‌كند و نظام بينشی، انگيزشی و ارزشی انسان را شكل می‌دهد.

اين پژوهشگر عرفان و اخلاق اسلامی ادامه داد: تلاوت قرآن به تنهايی همه مؤلفه‌های عقلانيت را بارور می‌كند، ثوابی هم كه انسان به دست می‌آورد، همين است؛ وقتی عقل انسان شكوفا شد، همين عقلانيت او را در مسير كمال و قرب الهی هدايت می‌كند.

ايشان در ادامه سخنانش اظهار كرد: تنها رويكرد عقلانی به قرآن است كه می‌تواند قرآن را از مهجوريت خارج كند، قرآن كريم بيش و پيش از آنكه معنويت را در انسان ارتقاء دهد، عقلانيت او را بارور می‌كند.

حجت‌الاسلام علم‌خواه بيان كرد: در روايت داريم چيزی را بگوئيد كه آن را می‌شناسيد؛ خيلی مواقع برخورد می‌كنيم با يك مجله، ارگان فرهنگی و يا سازمانی كه حتی برای خودش هم مشخص نيست كه دقيقا دنبال چه چيزی هست و خروجی‌هايش برای چه هدفی برنامه ريزی شده است.

وی افزود: سيستم‌های حاكميتی و مديريتی در هر بخشی كه به صورت شفاف نمی‌دانند چه می‌خواهند و چه می‌كنند، يا عقلانيت ندارند و يا برای خودشان اين عقلانيت تعريف شده نيست؛ بايد در همه بخش‌های نظام اسلامی، عقلانيت تعريف شده و روشنی وجود داشته باشد تا نيروها هدر نرود.

حجت‌الاسلام علم‌خواه بيان كرد: در روايت داريم كه قوام انسان عقل اوست و كسی كه عقل ندارد دين ندارد بنابراين برای ترويج دين در جامعه هم بايد عقل مردم را شكوفا كنيم، البته مراد از عقل، عقلانيت شكوفا شده مبتنی بر بينش توحيدی است.

وی با اشاره به روايت ديگری اظهاركرد: هيچ كسی به وظايف واجب خود عمل نمی كند مگر اين‌كه از آن درك عقلانی داشته باشد و عقلانيتی در پس آن باشد. يعنی انسان جز از عقل خود فرمان نمی‌گيرد.

اين كارشناس مسايل دينی و اخلاقی با بيان اين كه دينداری و تعبد هم مبتنی بر عقلانيت است گفت: در روايت داريم كه هدف بعثت انبياء و رسولان به سوی بندگان، رشد عقلانی انسان و جامعه بوده است.سيستم تبليغ دينی براساس رشد عقلانی مردم استوار است و انسان موجود مختاری است كه با عقل و اختيار خود عمل می‌كند، منتها ما بايد بتوانيم عقلانيت آن‌ها را به گونه‌ای بسازيم كه هدايت گر به سوی خير و سعادت باشد.

مدير گروه اخلاق اداره مشاوره نهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بيان كرد: در روايت ديگری درباره جايگاه عقل آمده است: كه پيامبر(ص) به علی (ع) فرمودند: وقتی همه مردم می‌خواهند با انواع كارهای خوب به خدا نزديك شوند، تو با عقلانيت به سمت خدا برو تا از همه آن‌ها سبقت بگيری.
 
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور5
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور5:
در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي بايد از ائمه (ع) الگوگيري شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما