رسول نور حضرت محمد (ص) - فقه‌القرآن از وجوه اعجاز قرآن در ديدگاه علامه طباطبايی است
 
 
 
 
 فقه‌القرآن از وجوه اعجاز قرآن در ديدگاه علامه طباطبايی است

آرشيو اخبار رسول نور5
علامه طباطبايی معتقدند كه فقه‌القرآن و احكام قرآنی يكی از ابعاد اعجاز قرآن است؛ يعنی بر مبنای قوانين مدنی موجود در آن می‌توانيم در برابر همه قوانين مدنی تنظيم‌شده در جوامع و مكاتب بشری، تحدی به قرآن داشته باشيم.


حجت‌الاسلام والمسلمين محمدصادق يوسفی مقدم، رئيس مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) اظهار كرد: يكی از موضوعاتی كه لازم است در تفسير شريف الميزان مورد توجه قرار گيرد، موضوع فقه‌القرآن است. علامه طباطبايی با وجود آن كه در جای‌جای تفسير الميزان يادآور شده‌ است كه درباره آيات‌الاحكام و تفصيل آن بحثی نمی‌كند، اما ايشان به مباحث ديگر حوزه فقه‌القرآن توجه و عنايت داشته‌ است.

وی پيش از پرداختن به برخی از مباحث فقه‌القرآن از منظر علامه طباطبايی، به تشريح مراد خود از تعبير فقه‌القرآن پرداخت و گفت: مقصود از فقه‌القرآن تنها رسيدگی به تفسير و تفصيل آيات‌الاحكام نيست؛ يعنی مراد از فقه‌القرآن تنها آيات دارای گزاره‌های حكمی نيستند، بلكه موضوعات و مباحث فقه‌القرآن اعم از آيات‌الاحكام است.


حجت‌الاسلام يوسفی‌مقدم مباحث پيرامونی فقه يا فلسفه فقه را از جمله مباحث مطرح شده در فقه‌القرآن خواند و اظهار كرد: يكی از مباحث مطرح حوزه فقه‌القرآن كه از سوی علامه طباطبايی در الميزان به خوبی مورد توجه قرار گرفته، مباحث پيرامونی فقه است كه ما از آن به مباحث فلسفه فقه تعبير می‌كنيم.


رئيس مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم افزود: از ديگر موضوعات مطرح در حوزه فقه‌القرآن، آيات يا سوره‌هايی هستند كه موضوع احكام هستند، نه آياتی كه در آنها گزاره حكمی وجود دارد. اين موضوع مباحث بسيار مفصلی را دربرمی‌گيرد كه در جای خود بايد مورد تجزيه و تحليل قرار گيرد.


اين محقق و قرآن‌پژوه تصريح كرد: نكته مهم اين است كه علامه طباطبايی با وجود اين‌كه در بسياری از موارد، در حد تفاسير معمول وارد بحث آيات‌الاحكام شده‌، اما همواره بر اين نكته تأكيد می‌كند كه بحث تفصيلی آيات‌الاحكام مربوط به فقه می‌شود و ما در تفسير وارد بحث تفصيلی درباره اين مباحث نمی‌شويم.


حجت‌الاسلام يوسفی‌مقدم بيان كرد: يكی از نكاتی كه علامه طباطبايی در حوزه مباحث فقه‌القرآن بر آن تأكيد دارد، اين است كه ايشان مدعی‌ است حوزه احكام قرآنی و فقه‌القرآن نيز می‌تواند يكی از ابعاد موضوع اعجاز قرآن قرار گيرد؛ يعنی همان‌گونه در بسياری از موارد و مباحث می‌توان به قرآن و معارف آن تحدی كرد، درباره جوامع شرايع موجود در قرآن نيز می‌توان به كتاب وحی تحدی كرد.


وی در تشريح اين مطلب خاطرنشان كرد: علامه طباطبايی بر اين مسئله تأكيد دارد و بحث‌های قابل توجهی نيز در اين زمينه مطرح كرده‌ است. براساس بيان ايشان، قوانين مدنی سياسی، اقتصادی، قضايی و اخلاق كريمه و آداب حسنه در قرآن كريم بيان شده و بر مبنای اين قوانين مدنی ما می‌توانيم در برابر همه قوانين مدنی كه در جوامع و مكاتب بشری تنظيم شده، تحدی به قرآن داشته باشيم.


وی اختصاص حكم تشريعی به خداوند را يكی ديگر از مباحث حوزه فقه‌القرآن مدنظر علامه طباطبايی در الميزان دانست و عنوان كرد: علامه بر اين باور بود كه اساساً حكم تشريعی اختصاص به خداوند متعال دارد و هيچ كس غير از او نمی‌تواند حكمی تشريعی را بيان و جعل كند و حتی پيامبر خاتم(ص) نيز دارای حكم تشريعی نيست.


نويسنده كتاب «‏‏بررسی ديدگاه‌ها درباره اختصاصات پيامبر خاتم(ص) از نگاه قرآن» اظهار كرد: علامه طباطبايی با استناد به آياتی شريفه‌ای چون «وَلَا یُشْرِكُ فِی حُكْمِهِ أَحَدًا؛ و هيچ كس را در حكم خود شريك نمی‌گيرد»(كهف/26) بر آن است كه اين حكم شرعی اختصاص به خداوند دارد و آنچه ما از احكام شرعی داريم، از جانب خداوند است.


وی با بيان اين‌كه از منظر علامه طباطبايی به هيچ پيغمبری حكم شرعی نسبت داده نمی‌شود، تصريح كرد: البته از ديدگاه ايشان پيامبران(ع) و پيامبر خاتم(ص) دارای مقام حكومتی هستند كه بر اساس آن احكام ولايی و سياسی صادر می‌كنند و اتباع و پيروی از پيامبر(ص) در آن احكام ولايی و سياسی تفاوتی با اتّباع در احكام شرعی ندارد؛ يعنی هم احكام شرعی و هم احكام ولايی و سياسی كه پيامبر(ص) بيان می‌كنند، واجب‌الاتباع هستند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور5
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور5:
در سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي بايد از ائمه (ع) الگوگيري شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلبCostco appeal Omega to a higher court (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : دوشنبه، 20 شهریور، 1391
of an

مطالعه ادامه این نظر ...


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما