رسول نور حضرت محمد (ص) - بيمه ناشران قرآنی جبران‌كننده قسمتی از مشكلات ناشران است
 
 
 
 
 بيمه ناشران قرآنی جبران‌كننده قسمتی از مشكلات ناشران است

آرشيو اخبار رسول نور4
معاون مركز طبع و نشر قرآن كريم اقدام مجلس در راستای طرح بيمه ناشران قرآنی را به‌ دليل برطرف كردن قسمتی از مشكلات فعالان اين حوزه مثبت دانست و افزود: به‌منظور ارتقای سرانه مطالعه كتب دينی، آثار ارزشمند را رايگان در اختيار مردم قرار دهيم.


سيدعلی سرابی، معاون مركز طبع و نشر قرآن كريم، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، ضمن اعلام اين مطلب گفت: حمايت از كليه مشاغل فرهنگی از سوی دولت به‌جهت اين كه فعاليت‌های اين‌چنينی نسبت به ديگر كارها سودآوری چندانی ندارد و فعالان به منظور كسب سود بيشتر در اين حوزه فعاليت نمی‌كنند، لازم است؛ از اين رو، به نظر من اقدام مجلس در راستای حمايت از ناشران قرآنی در طرح بيمه فعالان اين حوزه ستودنی است.

وی به حذف يارانه كاغذ در چرخه چاپ و نشر اشاره كرد و ادامه داد: در گذشته ما شاهد اين بوديم كه دولت با لحاظ كردن يارانه واردات كاغذ، از ناشران حمايت می‌كرد، اما در حال حاضر يارانه كاغذ از صنعت چاپ و نشر به سياق گذشته حذف شد و در دست مخاطبان قرار گرفت تا خوانندگان از اين طريق گردش چاپ را پشتيبانی كند.

معاون مركز طبع و نشر قرآن كريم يادآور شد: با توجه به فضای كنونی اقتصاد، حذف يارانه‌ به شيوه گذشته و تورم ايجاد شده در بازار و از ديگر سو كم شدن قدرت خريد، ناشران را در تأمين هزينه و حمايت از كارگران چاپخانه‌ها دچار مشكل كرده است؛ به همين دليل، به نظر می‌رسد بيمه ناشران قرآنی در كنار حمايت‌هايی كه از سوی وزارت ارشاد در راستای خريد آثار ارززشمند دينی و قرآنی در نظر گرفته شده است، می‌تواند قسمتی از مشكلات فعالان اين حوزه را مرتفع كند.

سرابی به توزيع آثار دينی و مشكلات ناشران قرآنی در اين حوزه ياد كرد و افزود: در سال‌های پس از انقلاب، رغبت و انگيزه قابل توجهی از سوی مخاطبان، برای آشنايی با قرآن و شناخت قرآن می‌بينيم؛ ولی اين ميل نيازمند تقويت بيشتر است.

وی سرانه مطالعه در حوزه دين و قرآن را نسبت به جايگاه ايران در ميان كشورهای اسلامی نامطلوب ارزيابی و عنوان كرد: سرانه مطالعه در ايران، چه در حوزه كتب عمومی و چه در حوزه علوم قرآنی، نسبت به سرانه مطالعه در ديگر كشورها پايين است. برای رسيدن به استاندارد لازم و مناسب، نيازمند حمايت و ايجاد انگيزه برای مردم هستيم.

اين فعال عرصه چاپ و نشر قرآن كريم در ادامه اين گفت‌وگو پيشنهاد كرد: می‌توان به‌منظور ارتقای سرانه مطالعه، برنامه‌های متعددی را اجرا كرد كه از آن‌ها می‌توان به خريد و توزيع رايگان برخی از كتب قرآنی ميان اقشار دانش‌آموزی، دانشجويی و طلاب حوزه های علميه كه از اقشار تأثيرگذار در جامعه علمی هستند، ياد كرد.

تبلیغات نامناسب و چاپ آثار ضعیف دینی، دو عامل مهم در رکود سرانه مطالعه

معاون مركز طبع و نشر قرآن كريم جمهوری اسلامی ايران تبليغات نامناسب و چاپ آثار ضعيف در حوزه علوم دينی و قرآنی را دو عامل اصلی در كاهش سرانه مطالعه عنوان كرد و ادامه داد: مهمترين عاملی كه ركود در اين بازار را باعث می‌شود، ضعف فرهنگ كتابخوانی در جامعه است. اين ضعف خود عاملی است كه بهبود و بالارفتن نگارش‌ها را كاهش می‌شود، چرا كه گفته‌اند «مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد».

سرابی يادآور شد: جامعه ما در ارتباط با كتابخوانی با استانداردهای جهانی فاصله دارد و نويسندگان ما هم برای جذابيت بخشيدن به آثار خود كمتر تلاش كرده‌اند. خواننده، نويسنده و مسئولان امر حلقه‌های زنجير نشر و كتابخوانی ما هستند و بايد با برنامه‌ريزی هر سه عامل را تقويت كرد. اگر بخواهيم در امر كتابخوانی رشد داشته باشيم، بايد هم در امر اطلاع‌رسانی بكووشيم و هم برای ارتقا سطح آگاهی ادبی و علمی نويسندگان خود گام برداريم.

وی در پايان عنوان كرد: انتخاب و معرفی آثار برتر و فاخر در هر حوزه‌ای به‌ويژه حوزه دين و قرآن، می‌تواند انگيزه و سليقه مخاطب را ارتقا دهد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور4
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور4:
روز ازدواج؛ سالروز ازدواج علي(ع) و فاطمه‏زهرا(س)


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما