رسول نور حضرت محمد (ص) - طرح مسائل تفرقه‌برانگيز در محافل عزاي حسيني ضرورتي ندارد
 
 
 
 
 طرح مسائل تفرقه‌برانگيز در محافل عزاي حسيني ضرورتي ندارد

آرشيو اخبار رسول نور6
امام جمعه موقت قم گفت: بدون دامن زدن به حاشيه‌ها هم مي‌توان وقايع عاشورا را زنده نگه داشت و نيازي به پرداختن مسائل تفرقه‌برانگيز در محافل عزاي حسيني نيست.


حجت‌الاسلام و المسلمين سيدهاشم حسيني بوشهري در گفت‌وگو با خبرنگار دين و معارف اسلامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) با بيان اين‌كه «اگر بخواهيم به اهداف سيدالشهداء دست يابيم بايد بررسي‌هاي عميق‌تري بر تاريخچه عاشورا داشته باشيم» افزود: اين امام معصوم(ع) ما را به كسب علم دعوت كرده و وظيفه ماست كه پس از شناخت سيره امام حسين(ع) در اين راه گام برداريم.

وي با اشاره به اين‌كه «هدف سيدالشهداء از قيام كربلا زنده نگه داشتن و زدودن غبار از چهره اسلام بود» خاطرنشان كرد: امام آمد تا فضاي جاهليت پس از رحلت رسول اكرم(ص) را تلطيف كرده و بدعت‌هايي كه دشمنان به وجود آورده بودند را از ميان ببرند.


وي گفت: اين‌كه امام راحل فرموده‌اند اين محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه مي‌دارد به اين دليل است كه افرادي مراسم ماه محرم و صفر را گرامي مي‌دارند كه راه‌شان را با اهداف حسين‌بن علي(ع) يكي كرده‌اند؛ يعني همان مسائلي كه براي امام‌شان دغدغه بود براي آن‌ها هم مهم است؛ بنابراين در حفظ اسلام كوتاهي نمي‌كنند.


اين مدرس حوزه اظهار كرد: بزرگترين رسالت مراسم عاشورا، جاودانه كردن دين و جلوگيري از كمرنگ شدن ارزش‌هاي اسلامي است. البته بايد دقت كرد تا حقايق براي مردم بيان شود و تحريفي صورت نگيرد؛ لذا بايد تاريخ را مطالعه كرد و مستند سخن گفت.


وي با بيان اين‌كه «به هر قيمتي نبايد مجالس عزا را گرم كرد» گفت: اگر واقعه عاشورا همان‌طور كه اتفاق افتاده مطرح شود، براي افرادي كه دلداده اهل بيت(ع) هستند كفايت مي‌كند و لزومي ندارد مطلبي خلاف واقع ارائه شود تا اشك مخاطب جاري گردد.


وي تاكيد كرد: مطالبي كه در مورد واقعه عاشورا نقل مي‌شود در حقيقت موضع‌گيري سياسي امام حسين(ع) در مقابل يزيد را نشان مي‌دهد و اصل حادثه كربلا هم يك واقعه سياسي بود و بيانگر اين مطلب است كه حسين بن علي(ع) چطور در مقابل حاكم وقت و نظامي كه با دين فاصله داشت و در جامعه دين‌زدايي مي‌كرد قيام كردند.


حسيني‌بوشهري با اشاره به اين‌كه «مي‌توان حادثه عاشورا را بدون توجه به مسائل حاشيه‌اي هم زنده نگه داشت» افزود: ما مي‌توانيم با استناد به نقل‌هاي تاريخي ياد شهداي كربلا را زنده نگه داريم.


وي با بيان اين‌كه «مداحان مي‌توانند با ظرافت تمام ميان مسائل روز و ذكر مصيبت‌ها پيوند ايجاد كنند» اظهار كرد: قبل از پيروزي انقلاب در ايام محرم لبه تيز اشعار مداحان به سمت طاغوت بود و در محرم نوعي مبارزه در كنار عزاداري‌ها شكل مي‌گرفت؛ بنابراين اگر سخنرانان و مداحان بر اساس منطق و اصل اسلامي از حب و بغض شخصي دوري كرده و صحبت‌هاي‌شان را بر اساس مطالعات و مستندات موجود انجام دهند نوعي آگاهي‌بخشي در جامعه را ايجاد خواهند كرد.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلبWedding TipsInformation and Guides (امتیاز : 0)
توسط کاربر مهمان در مورخه : دوشنبه، 20 شهریور، 1391
in so

مطالعه ادامه این نظر ...


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما