رسول نور حضرت محمد (ص) - قدرت اسلام بر دو مبنای تفقه و جهاد پايه‌ريزی شده است
 
 
 
 
 قدرت اسلام بر دو مبنای تفقه و جهاد پايه‌ريزی شده است

آرشيو اخبار رسول نور6
اسلام برای ترويج و نشر خود دارای قدرت فقهی و فرهنگی است كه با بيان، قلم و نشر حقايق اسلامی و همچنين ارشاد و هدايت، حقايق اسلام ناب برای مردم تبيين می‌شود و ديگری قدرت جهادی برای رفع موانع در مقابل اسلام است.


به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه قم، آيت‌الله‌العظمی حسين نوری همدانی، در مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره بين‌المللی فرهنگی، هنری و تبليغی طوبی در مجتمع آموزش عالی امام خمينی(ره) با بيان اين مطلب تصريح كرد: اسلام برای ترويج و نشر خود دارای قدرت فقهی و فرهنگی و جهادی است كه قدرت فرهنگی و فقهی با بيان و قلم و تاليف و نشر حقايق اسلامی و با ارشاد و هدايت حقايق اسلام ناب برای مردم صورت می‌گيرد و ديگری قدرت جهادی است كه برای رفع موانع در مقابل اسلام صورت می‌گيرد.

وی افزود: در قرآن كريم دو نوع «نفر» فردی و جهادی برای از ميان برداشتن موانع نشر اسلام داريم كه البته نفر برای تفقه در دين در عصر كنونی از ديگر كشورها به سوی قم است كه در روايات نيز بيان شده در آخرالزمان غرب و شرق عالم از قم صدای اسلام را می‌شنوند و علم از كوفه برچيده و به قم منتقل می‌شود.

نوری همدانی با بيان اينكه دشمن تلاش دارد تا برخی اجزا را از اسلام جدا كند عنوان كرد: شناخت دين بسيار مهم است؛ زيرا دين يك مجموعه است كه بايد تبليغ شود و كارآيی دارد و مانند مركب و معجونی است كه اگر يكی از اجزای آن نباشد خاصيت لازم را ندارد.

وی به برنامه‌های اسلام در ابعاد مختلف اشاره كرد و افزود: اولين برنامه اسلام معارف اعتقادی آن است كه به عنوان اصول دين در علم كلام مورد بحث قرار می‌گيرد و دوم معارف عبادی است كه يكسری عبادات و ارتباط انسان با خدا و .... را شامل می‌شود.

اين مرجع تقليد اظهار كرد: معارف اخلاقی سومين بعد معارف است و از ديد اسلام مسلمانان بايد دارای ملكات و صفات خاصی باشند و از رذايل اخلاقی بركنار باشند.

وی ادامه داد: معارف اجتماعی بسيار وسيع از ديگر ابعاد اسلام است كه از جمله اين معارف آن است كه كفاری كه در مقابل اسلام ايستادگی ندارند و منعی ايجاد نمی‌كنند نبايد با شدت با آنان برخورد شود بلكه بايد به آنان نيكی كنيم تا تصور نكنند اسلام دينی خشن و خطرناك است.

نوری همدانی تصريح كرد: معارف اقتصادی اسلام مانند توليد و توزيع ثروت برای جلوگيری از ربا و تكاثر ثروت از ديگر معارف اسلامی است؛ الان يك درصد مردم در آمريكا و اروپا در مقابل 99 درصد قيام كرده‌اند كه به علت دوری از اقتصاد اسلامی و افتادن در دامان ربا و ... است.

اين مرجع تقليد بيان كرد: اسلام در موضوع اقتصاد بر رفع بيكاری، ايجاد سطح رفاه متوسط برای همه مردم و ريشه‌كنی فقر و ...تاكيد دارد.

وی با اشاره به معارف علمی قرآن و اسلام تصريح كرد: در قرآن 80 آيه درباره علم و تشويق انسان‌ها به علم آموزی است لذا معارف فرهنگی در اسلام بسيار بسيار مهم است.

آيت‌الله‌العظمی نوری همدانی با اشاره به روايتی از پيامبر اكرم(ص) در اصول كافی اظهار كرد: تدبير و اداره زندگی براساس عدل برای طبقات و جريانات مختلف بسيار مهم است و سياست اسلامی نيز در اين راستا انجام می‌شود.

وی معارف قضايی اسلام را از ديگر معارف آن برشمرد و با بيان اينكه معارف قضايی در دنيا از نظر استحكام و عدالت بی‌نظير است به معارف سياسی اشاره و تاكيد كرد: اسلام هرگز اجازه نمی‌دهد كه مسلمانان دارای قدرت و حكومت نباشند و حكومت بايد همه برنامه‌های زندگی را تنظيم كند.

اين مرجع تقليد عنوان كرد: اسلام اجازه نمی‌دهد كه حكومت مسلمان در دست مستكبران و يا دست نشانده‌های آنان باشد و بايد در راس جامعه پيامبر، ائمه و فقيه باشد؛ كسی كه شجاع است و تدبير دارد.

وی افزود: در اسلام بعد از دوران پيامبر(ص) انحراف پيش آمد كه باعث شد مردم مسلمان در طول قرن‌ها دچار فقر فرهنگی و مالی و ... شوند اما در دوره ما فقيهی عادل روی كار آمد كه وقتی صحبت می‌كرد با شهامت سخن می‌گفت و در ميدان فقه و قلم و بيان، فريادگری بسيار پرقدرت بود و در دل، غم همه محرومان و مستضعفان جهان را داشت و مجاهدی از جان گذشته و با اخلاص و قدرتمند و با همتی به بلندی كوه‌ها بود.

نوری همدانی ادامه داد: قانون اساسی اسلام، قرآن و فرهنگ اهلبيت(ع) است و مجری هم در دوره غيبت پيامبر و ائمه(ع)جانشينان آنها هستند كه ابتدا امام بودند و بعد از ارتحال امام هم فقيهی مدبر، شجاع و با تقوا و عادل داريم.

اين مرجع تقليد برنامه جهادی اسلام را دهمين نوع از معارف اسلام دانست و افزود: عزت اسلام در گرو جهاد است كه بايد پاينده و جاويد باشد.

وی در توصيه‌هايی به طلاب غيرايرانی بيان كرد: ما طلاب در هر كجا باشيم بايد در دو عرصه فرهنگی و مبارزه و جهاد گام برداريم و وقتی در ميان مردم مسايلی پيش آمد كه با دين سازگار نيست، بر ما لازم است در مقابل آن اقدام كنيم.

وی با تاكيد بر مبارزه با بدعت‌ها تصريح كرد: امروز بدعتی بالاتر از ايجاد رژيم صهيونيستی و طرفداری از ديكتارتورها در كشورهای اسلامی نيست و ما با قوی كردن هنر تبليغ خود بايد با اين بدعت‌ها مقابله كنيم.

اين مرجع تقليد همچنين دستاوردهای هسته‌ای روزهای اخير را باعث افتخار جهان اسلام دانست و تاكيد كرد: از جمله كارهايی كه بر طلاب غيرايرانی لازم است، اين است كه حقايق انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را كه بيداری اسلامی هم ريشه در آن دارد، برای مردم كشورهايشان تشريح كنند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور6
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور6:
توهین به مقدسات به دلیل هراس دشمنان از گسترش اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما