رسول نور حضرت محمد (ص) - پاسخ دادن به شبهات از منبع قرآن يك نوع نوآوري است
 
 
 
 
 پاسخ دادن به شبهات از منبع قرآن يك نوع نوآوري است

آرشيو اخبار رسول نور3
مدير مركز مطالعات فرهنگي و اجتماعي با اشاره به برگزاري جشنواره نوآوري‌هاي تبليغ ديني گفت: پاسخ دادن به شبهات از منبع فيض قرآني، يك نوع نوآوري است زيرا قرآن پيامبران را به عنوان مبلغ معرفي و وظيفه اصلي مبلغ را تبليغ دين مي‌داند. 


به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، حجت الاسلام و المسلمين محمدحسين پورياني با بيان اينكه در نوآوري تبليغ ديني، ما دو سطح كار را مي‌توانيم در نظر بگيريم، تصريح كرد: سطح اول محتوايي و بعد نرم افزاري و اينكه چگونه فرهنگ سازي كنيم و تبليغ ديني و بحث توليد دانش در عرصه تبليغ ديني است و سطح ديگر سطح كلان حوزه تبليغ ديني و برنامه‌ريزي است كه در سطح خرد و كلان است و اينكه براي جامعه هدف، چه برنامه‌هايي را ترسيم و طراحي كنيم.

مدير مركز مطالعات فرهنگي و اجتماعي ادامه داد: در شرايط و فضايي كه اسكناس جاي خود را به كارت‌هاي اعتباري داده و كامپيوترها هواپيما را خلباني كرده و همچنين جامعه انفورماتيكي شده، «تبليغ» رساندن پيام به گيرنده پيام از طريق برقراري ارتباطات به منظور تغيير در بينش و افكار انسان‌ها و داراي شيوه تاثيرگذاري دروني و واقعي و حقيقي است.

وي بيان داشت: اساس كار تبليغ بر3 محور تعليم، تربيت و تزكيه است و مبلغ ديني و اسلامي بايد تلاش كند تا مخاطبان خود را به فضايل اخلاقي، كمالات انساني و رشد و تعالي علمي و عملي دعوت سازد.

پورياني گفت: امروزه تبليغ يك هنر بزرگ و مبلغ يك هنرمند بزرگ است كه بايد با شيوه‌هاي موثر و تاثيرگذار در انتقال پيام‌هاي تبليغي كوشش كند.

وي اضافه كرد: درحوزه‌هاي مختلف نوآوري در عرصه فتوا، خود تبليغ و تدوين كتب و مقالات " ابداعات" مهم است و بايستي براي نوآوري ابتدا به نظريه پردازي و تئوري پردازي پرداخته و سپس آنرا مدل سازي و عملياتي كرد.

مدير مركز مطالعات فرهنگي و اجتماعي خاطرنشان كرد: بايد به نحو شايسته‌اي سياست‌هاي جهاني را مورد واكاوي باليني قرار دهيم و تصميم گيري جامع‌ نگرانه‌اي را براي تبليغ ديني انجام دهيم.

وي گفت: يكي از ويژگي‌هايي كه مي‌توان در اين مورد بيان كرد اخلاص است كه در فعاليت تبليغ ديني حركت آفريني ايجاد مي‌كند و تقويت و احياي تفكر و روحيه ابتكار و نوآوري در ميان مبلغان بايد متناسب با باورها، ارزش‌هاي اسلامي و ديني و مبتني بر قرآن محوري، روحاني محوري، دانش محوري و شناخت محوري و در جهت معرفي منويات اهل بيت(ع) به جاي مداحي محوري باشد.

مدير مركز مطالعات فرهنگي و اجتماعي تصريح كرد: پاسخ دادن به شبهات از منبع فيض قرآني يك نوع نوآوري است زيرا قرآن پيامبران را به عنوان مبلغ معرفي و وظيفه اصلي مبلغ را تبليغ دين مي‌داند و عمده مساله در تبليغ ديني تاثيرگذاري تبليغ و نفوذپذيري تبليغ ديني است كه در نوآوري تبليغ بايد رصد شود.

وي افزود: مبلغ علاوه برمنبر سنتي، منبر ديجيتالي را بايد در نظر بگيرد و نسبت به ايجاد اتاق فكر اينترنتي اقدام كند؛ همچنين دارا بودن وب سايت توسط يك مبلغ براي آن كه بتواند با دنيا ارتباط برقرار كند و منبري به گستردگي جهان داشته باشد، اقدامي بسيار مهم و تبليغ از طريق شبكه ماهواره‌اي نيز جزو نوآوري‌هاي تبليغ ديني مي‌تواند محسوب شود.

پورياني اظهارداشت: همانطور كه خداوند 3 ابزار مهم عقل، چشم و گوش را در اختيار انسان گذاشت بايد اين 3 ابزار را در دنياي مدرن توسعه داده و روزآمد كرد و بومي سازي معارف ديني در تبليغ ديني يكي ديگر از گام هاي مهمي است كه بايد متناسب با گروه‌هاي سني و جنسيتي در سطوح مختلف برداشته و ابتكارها و روش‌هاي جديد به اقشار مختلف منتقل شود.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط rasool


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما