رسول نور حضرت محمد (ص) - بازگشت به اسلام در سايه توليد علم، مقدمه اقتدار مجدد مسلمان است
 
 
 
 
 بازگشت به اسلام در سايه توليد علم، مقدمه اقتدار مجدد مسلمان است

آرشيو اخبار رسول نور1

مشاور مقام معظم رهبری به سير تكوينی تاريخ تمدن اسلام پرداخت و گفت: در تاريخ تمدن اسلام به عيان مشخص بود هر جا كه ايرانی حاكم شود در سايه آن علم نيز رونق دارد و بازگشت به اسلام در سايه توليد علم، مقدمه اقتدار مجدد مسلمان است.به گزارش خبرنگار سياسی خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) علی‌اكبر ولايتی مشاور امور بين‌‏الملل مقام معظم رهبری در همايش «اقتدار علمی- اقتدار ملی» كه امروز چهارشنبه 16 بهمن در مركز همايش‌های صدا وسيما در حال برگزاری است، در سخنانی با اشاره به ارزش علم در دين اسلام گفت: دين اسلام توجه خاصی به علم‌آموزی داشته است در هيچ مكتب و دينی تاكيد به علم و به مانند دين اسلام نشده است و اگر كسانی بخواهند علت رشد و يشرفت علم و تمدن را در اسلام جويا شوند بايد به تعليمات پيامبر اكرم(ص) و تاكيد اسلام به علم رجوع كنند.

مشاور مقام معظم رهبری به سير تكوينی تاريخ تمدن اسلام پرداخت و گفت: در تاريخ تمدن اسلام به عيان مشخص بود هر جا كه ايرانی حاكم شود در سايه آن علم نيز رونق دارد و بازگشت به اسلام در سايه توليد علم، مقدمه اقتدار مجدد مسلمان است. ولايتی به تصرف علمی دنيا توسط مسلمانان اشاره كرد و گفت: برخلاف بسياری از اقوام و كشورها كه دنيا را تصرف كردند ولی در مدت كوتاهی آن را از دست دادند مسلمانان با استفاده از علم و دين اسلام در هزار سال دنيا را در اختيار داشتند.

 وی قرآن كريم را موافق علم دانست و تصريح كرد: در حدود 80 قسمت قرآن به علم و مشتقات آن اشاره شده است و در كنار آن نيز خداوند تاكيد زيادی بر علم‌آموزی داشته است.

مشاور مقام معظم رهبری در بخش ديگری از سخنان خود ريشه بسياری از سلاح‌‏هايی كه امروز غربی‌‏ها بر آن تاكيد دارند را سلاح‌‏های اوليه تمدن اسلامی دانست و عنوان كرد: اين نشان از تاثير تمدن اسلامی بر تمدن‌های جهان دارد. وی به ديگر تاثيرات تمدن اسلامی بر جهان اشاره كرد و افزود: تاكيد اسلام به كمك در توسعه علم، آزاد‌منشی اسلامی و فراهم ساختن بستر مناسب برای رشد و توليد از خدمات مسلمانان بوده است و امروز برخلاف مسلمانان در جهان غرب سيستم‌‏های اطلاعاتی غربی علم را در سلطه خود قرار داده‌اند.

 ولايتی در ادامه بيان كرد: كتاب در انتقال علوم مسلمانان به اروپا اهميت زيادی داشته است و علومی مانند پزشكی، فلسفه و دانشمندانی همچون ابوريحان بيرونی و جابر ابن‌حيان در پيشرفت اين علوم نقش برجسته‌ای داشته‌اند.

 وی به علل انحطاط تمدن اسلامی پرداخت و خاطرنشان كرد: در زمينه عوامل سقوط تمدن اسلامی بايد دو عامل بيرونی و درونی را در نظر داشت در بخش عوامل درونی تجمل‌‏گرايی، بی‌تفاوتی حاكمان به علم و بی‌‏مهری به اهل علم، سرآغاز انحطاط تمدن اسلامی را موجب شد.

 ولايتی در پايان درگيری‌‏های قبيله‌‏ای و حمله مغول و استثمار بيگانگان را از جمله عوامل بيرونی انحطاط تمدن اسلامی دانست.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور1

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما