رسول نور حضرت محمد (ص) - برگزاری همايش انقلاب اسلامی و اهل‌بيت(ع) در زامبيا
 
 
 
 
 برگزاری همايش انقلاب اسلامی و اهل‌بيت(ع) در زامبيا

آرشيو اخبار رسول نور1

به مناسبت فرا رسيدن سی‌امين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران و تقارن آن با ماه صفر المظفر همايش «انقلاب اسلامی و اهل البيت‌(ع)» 18 بهمن‌ماه در محل نمايندگی فرهنگی ايران در زامبيا برگزار شد.به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) به نقل از رايزنی فرهنگی ايران در زامبيا، اين همايش يكروزه با تلاوت قرآن كريم توسط «شيخ علی خميسی» امام جمعه مسجد «چيبوليا» آغاز و بعد از اقامه نماز جمعه و پذيرائی تا ساعت 16 بعدازظهر ادامه يافت.

 سخنران اول اين همايش «محمد اسدی موحد» سرپرست نمايندگی فرهنگی ج.ا.ايران در زامبيا بود وی در آغاز ضمن خوش آمدگويی به حضار و ميهمانان به قرائت فرازهايی از وصيت‌نامه امام حسين (ع) پرداخت و گفت: عنصر و عامل اصلی و فلسفه قيام امام حسين (ع) احياء امر به معروف و نهی از منكر بوده است؛ زيرا حكّام اسلام‌نما و بنی‌امیّه به دنبال نابودی ارزش‌های اسلام بودند كه سالار شهيدان در خطبه خود می‌فرمايند: آيا نمی‌بينيد كه حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال می‌كنند.

 امام جمعه مسجد امام رضا (ع) زامبيا در ادامه به تأثير قيام اباعبدالله (ع) در تنوير و روشنگری افكار عمومی مسلمانان اشاره كرد و افزود: قيام امام حسين‌(ع) توانست جامعه اسلامی را از خواب غفلت بيدار نمايد و همين امر باعث حفظ اسلام شد و در يك جمله می‌توان گفت كه رسول الله برای تأسيس و ايجاد جامعه اسلامی جهاد كرد و امام حسين (ع) برای حفظ آن از انحراف قيام نمود.

 رئيس مركز اسلامی زامبيا در بخش ديگری از سخنان خود به تأثير حماسه عاشورا بر انقلاب اسلامی پرداخت و خاطر نشان كرد كه انقلاب اسلامی ايران برگرفته و متأثر از انقلاب امام حسين (ع) می‌باشد. وی با اشاره به بيان امام خمينی(ره) كه فرموده «هر چه داريم از محرم و صفر داريم» افزود: منشور انقلاب اسلامی ايران مكتب عاشورا و قانون اسلامی آن برگرفته از قرآن و تعاليم اهل‌بيت (ع) است.

 وی در ادامه گفت: امروزه خودفروختگی حكّام كشورهای اسلامی به استكبار جهانی، عامل جرأت پيدا‌كردن دشمنان اسلام شده و از هر فرصت برای ضربه‌زدن به مسلمانان بهره می‌برند. وی همچنين يكی از راه‌های بيداری و نجات مسلمانان را اقتدا‌كردن به امام حسين(ع)دانست .

 سخنران بعدی اين همايش «اسدالله مواله» مفتی شورای‌عالی مسلمانان زامبيا بود، وی با قرائت حديثی از پيامبر (ص) كه فرمودند: «حسين منی و انا من حسين احب الله من احب حسينا» تاكيد كرد: امروزه مسلمانان بيشتر از هر زمان نيازمند شناخت فلسفه قيام اباعبدالله (ص) می‌باشند؛ زيرا با اتفاقات اخير كه در جهان اسلام به‌ويژه فلسطين بوجود آمد ضعف مسلمانان و دوری آنان از تعاليم دينی بر همگان روشن گرديد؛ آنچه می‌تواند مسلمانان را از اين مصيبت و بی‌ثباتی نجات دهد و آنان را به سوی وحدت سوق دهد اقتداء به حسين(ع) ميباشد زيرا او فرمودند: «هيهات منا الذلة» ذلت و خواری بر مسلمانان پسنديده نيست.

 «شيخ رشيد پيری» رئيس شورای‌عالی مسلمانان نيز در سخنانی ضمن تشكر از نمايندگی فرهنگی ج.ا.ايران در زامبيا گفت: برپايی اين‌گونه همايش‌ها ما را با آموزه‌های اسلام بيشتر آشنا می‌كند و موضوع عاشورا بيشتر بايد مورد اهتمام واقع شود.

 سخنرانان بعدی به ترتيب «شيخ قاسم كلينو»، «شيخ علی خميسی» و «شيخ علی باندا» رئيس انجمن علمای زامبيا بود كه هر كدام در سخنان خود به بحث غزه پرداختند و ضمن انتقاد از سياست‌ كشورهای اسلامی در مورد بحران غزه از ايران به‌عنوان تنها كشور مدافع اسلام و مسلمانان ياد نمودند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور1
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور1:
زندگی پیامبر اکرم(ص) برای کودکان مکتوب می‌شود


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور1

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما