رسول نور حضرت محمد (ص) - درك صحيح از دين منجر به از بين رفتن شبهات می‌شود
 
 
 
 
 درك صحيح از دين منجر به از بين رفتن شبهات می‌شود

آرشيو اخبار رسول نور2

مشكلات دينی جامعه ناشی از ارايه نشدن درست مفاهيم و آموزه‌های دينی است، از اين رو نياز است اين مفاهيم به گونه‌ای برای جوانان تبيين شود كه آن‌ها بتوانند مفاهيم دينی را به ‌درستی درك كنند.به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا) شعبه خراسان رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمين «محمدمهدی ماندگاری»، مدرس حوزه علميه قم چهارم اسفندماه در جلسه‌ای كه با حضور دبيران دينی و قرآن ادارات آموزش و پرورش نواحی هفت‌گانه و مناطق مشهد در محل نمازخانه سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی برگزار شد، با بيان اين مطلب اظهار كرد: درك صحيح از دين و هضم آن موجب می‌شود كه شبهات موجود در جامعه خود به خود از بين برود.

 وی با بيان اينكه امروزه به رغم تلاش دشمنان اسلام و مذهب تشيع، پرگرايش‌ترين دين در جهان، اسلام است، گفت: خوشبختانه در حال حاضر برخلاف زمان پيامبر(ص) آن عواملی كه مانع از شنيده شدن كلام خدا در مردم می‌شد، وجود ندارد، اما آن‌گونه كه بايد دين اسلام برای آحاد جامعه تبيين شود، به درستی اين كار صورت نگرفته است.

 ماندگاری ادامه داد: اگر كلام خدا به گونه‌ای برای مردم به ويژه جوانان ارايه شود كه پاسخگوی نياز آن‌ها باشد، به طور قطع گرايش به دين از آن‌چه كه امروز مشاهده می‌شود، بيشتر خواهد شد.

 مدرس حوزه علميه قم با بيان اينكه دشمنان اسلام در راستای دين‌گريزی جوانان ما در چهار بخش، عمليات خود را تنظيم كرده‌اند، تصريح كرد: دشمنان بيان می‌كنند كه دين اسلام انسان‌ها را محروم می‌كند، به انسان‌ها خسارت می‌زند و دايم به دنبال پول گرفتن از آن‌ها است و اين دين منجر به ريختن آبروی انسان‌ها می‌شود، از اين رو دبيران دينی و قرآن بايد برای مقابله با اين شبهات مفاهيم دين اسلام را آشكارا، پاسخگو و قانع كننده به دانش‌آموزان ارايه كنند تا آن‌ها به فهمی درست از دين دست يابند.

 وی خطاب به دبيران دينی و قرآن افزود: شما نبايد به تبليغ دين به عنوان يك شغل نگاه كنيد، بلكه بايد عاشق كارتان باشيد كه در اين صورت مورد عنايت خدا قرار خواهيد گرفت و در نهايت عنايت الهی موجب می‌شود سخن شما بر مخاطبان‌تان تأثيرگذار شود.

ماندگاری با اشاره به اينكه يكی از مشكلات جامعه عدم برخورداری مربيان دينی و قرآن از دانش دينی است، اظهار كرد: مربيان دينی و قرآن بايد در ارايه مفاهيم دينی از ظرايف هنری، اشعار و... استفاده كنند، زيرا تبليغ در حالی كه يك علم و فن است يك هنر نيز به شمار می‌رود، همچنين سلامت گفتار و كردار مربيان در تبيين صحيح دين، ضروری است به اين معنا كه آن‌ها هم در گفتار سالم باشند و هم به آنچه می‌‌گويند، عمل كنند.

 وی ادامه داد: امروزه دانش‌آموزان با اين سؤال مواجه هستند كه چرا با وجود اينكه دين اسلام كامل‌ترين و جامع‌ترين دين است، اما مسلمانان وضعيت مساعدی ندارند، از اين رو نياز است مربيان دينی و قرآن اين مطلب را برای آن‌ها بيان كنند كه دين اسلام هنوز به طور كامل در جهان اسلام عمل نشده است و تنها در راه رسيدن به اسلام در حركت هستيم.

 مدرس حوزه علميه قم با بيان اينكه فهم نادرست از قواعد اسلام منجر به ايجاد شبهه می‌شود، گفت: اسلام قواعدی دارد كه بخشی از آن ناظر به آخرت است و از آن به عبادات تعبير می‌شود و بخشی ناظر بر دنيا كه به آن معاملات گفته می‌شود و آنچه كه باعث شده بستر ايجاد شبهه فراهم شود اين است كه مسلمانان خواستند دنيا و آخرت را با عبادت اداره كنند. وی افزود: دين اسلام برای اداره دنيا بر كار و تلاش، تقيد به نظم در كارها، احترام متقابل، وجدان كاری و... تأكيد می‌كند و كسانی كه پيرو اين دين نيستند اين دستورات را به خوبی دريافته و به موفقيت هم رسيده‌اند، اما مسلمانان می‌خواهند دنيا را با دستورات اخروی تفسير كنند كه در نهايت به نتيجه نخواهند رسيد، زيرا برای هر امری بايد قاعده مخصوص به آن مورد توجه قرار گيرد.

ماندگاری با بيان اينكه بيشترين تأكيد دين اسلام بر تعقل و تفكر است، گفت: از آنجا كه عقل ملاك تشخيص است، خداوند قرآن در بيش از 500 آيه انسان را به تعقل، تفكر، تدبر و تأمل دعوت می‌كند تا از طريق تعقل به پاسخ‌هايی چون مبدأ جهان، مقصد آن، راه بين مبدأ و مقصد، راهنمای اين راه و راهزن اين راه دست يابد، اما اين تعقل زمانی پاسخگوی سؤالات آدمی است كه با كلام وحی پيوند خورد.

 وی ادامه داد: تنها چيزی كه قبل از مرگ، چشم عقل انسان را باز می‌كند كلام وحی است، زيرا تنها با دوربين قرآن و عترت می‌توان به آخرت دست يافت، همان‌گونه كه خداوند در آيه 113 سوره نساء می‌فرمايد: «ما به‌ وسيله وحی چيزی را به تو آموزش داديم كه تو با عقل خود به آن دسترسی پيدا نمی‌كردی.»

مدرس حوزه علميه قم اظهار كرد: اولين دليل برای نيازمندی انسان به دين اسلام اين است كه چشم عقل را از زندان دنيا باز می‌كند و دومين دليل را می‌توان تبيين مقام و جايگاه انسان‌ها دانست به اين معنا كه هيچ مكتبی مثل اسلام و قرآن جايگاه آدمی را در دنيا نشان نمی‌دهد.

 وی دين اسلام را معمار زندگی دانست و تصريح كرد: دين اسلام هدف زندگی را برای انسان‌ها روشن می‌كند و بهترين هدف در قالب اين دين جامع، جاودانه ماندن است، همچون اهل بيت(ع) و شهدا كه به دليل انتخاب راه صحيح در زندگی برای هميشه جاودانه می‌مانند، اما دنيا شهرت، ثروت، قدرت و شهوت را به عنوان اهداف برای انسان‌ها بيان می‌كند.

ماندگاری ادامه داد: دين اسلام ارتباط انسان‌ها با يكديگر و حتی ارتباط انسان‌ها با حيوانات را نورانی می‌كند، زيرا در مكتب وحی، ارتباطات براساس حقيقت است و نه منفعت كه اين چهارمين دليل نيازمندی انسان‌ها به دين اسلام است و پنجمين دليل برای نياز‌مندی به دين اسلام اين است كه هيچ مكتبی واضح و روشن، وظايف انسان‌ها را مشخص نكرده است.

 وی با بيان اينكه دستورات الهی انسان‌ها را محدود می‌كند تا آن‌ها از خطا و اشتباه مصون بمانند، تصريح كرد: دين اسلام برای تربيت انسان‌ها، حيات جامعه، حفظ انسان و... او را از پاره‌ای مسايل محدود می‌كند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور2
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور2:
40 حديث نوراني درباره كار و تلاش


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور2

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما