رسول نور حضرت محمد (ص) - ارتباط پيامبر(ص) با غيب، منحصر در دريافت قرآن نيست
 
 
 
 
 ارتباط پيامبر(ص) با غيب، منحصر در دريافت قرآن نيست

آرشيو اخبار رسول نور3

رابطه پيامبر(ص) با غيب از راه‌های گوناگونی مانند وحی، الهام و يا مشاهده حاصل می‌شود و ارتباط پيامبر(ص) با غيب منحصر در دريافت قرآن نيست.به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا)، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد موسی صدر، محقق و پژوهشگر، درباره رابطه حضرت رسول اكرم(ص) با قرآن كريم گفت: در ابتدا بايد دو مسئله را از هم تفكيك كرد.

 يكی رابطه پيامبر(ص) با غيب، و ديگری رابطه پيامبر(ص) با قرآن كه بخشی از غيب است. رابطه پيامبر(ص) با غيب از راه‌های گوناگونی حاصل می‌شود.

 اين رابطه می‌تواند يا از طريق وحی، يا از طريق الهام بوجود آيد؛ چه‌اينكه احاديث قدسی هم از اين باب هستند، يا از طريق مشاهده هم برای شخص رسول اكرم(ص) هم حاصل آيد.

 اما وقتی درمورد قرآن صحبت می‌كنيم، نقش پيامبر(ص) فقط پيرامون دريافت و ابلاغ آن است و نقش ديگری دراين‌باره ندارد.

وی افزود: به عبارت ديگر نقش پيامبر(ص) در رابطه با قرآن فقط منحصر در همين دو نقش است. البته بايد توجه كرد خود وحی هم از انحاء گوناگون مستقيم و غيرمستقيم برخوردار است و اينكه همه آيات قرآن از طريق مستقيم و به وساطت جبرئيل، و يا از طريق غيرمستقيم باشد، می‌تواند مورد بحث قرار گيرد. اين پژوهشگر، ضمن تاكيد همه مذاهب بر وحی بودن تمامی قرآن، خاطر نشان كرد: عليرغم وجود اين دو ديدگاه، همه مذاهب اسلامی، در اين مسئله مشتركند كه تمامی قرآن از طريق وحی نازل شده است.

 در رابطه نبی مكرم(ص) با قرآن كريم، قرآن اصل است و پيامبر(ص) فرع هستند. وی گفت: حجيت و اعتبار رسالت حضرت رسول(ص) و جايگاه نبوت، وابسته به قرآن است؛ نه اينكه حضرت رسول(ص) باعث اعتبار قرآن باشد؛ و اين مناصب مختلف همه به واسطه قرآن است.

 درگذشته هم اگر شخصی مطالب و حقانيت قرآن را می‌پذيرفت به دليل خود قرآن است. حجت‌الاسلام سيد موسی صدر، در مورد اعجاز قرآن كريم بيان كرد: مقوله اعجاز قرآن كريم يكی از مهمترين موضوعات قرآنی است كه در گذشته، ساير كتاب‌های الهی ازاين اعجاز برخوردار نبودند؛ به همين دليل محتاج به ساير معجزه‌های الهی ديگر، در اثبات حقانيت خود بودند.
 

پیوندهای مرتبط

· مطالب بیشتر در مورد آرشيو اخبار رسول نور3
· سایر مطالب نوشته شده توسط yoosefi


پربازدیدترین مطلب در زمینه آرشيو اخبار رسول نور3:
هدف از اهانت به حضرت محمد(ص) ایجاد فتنه و شبهه در دین اسلام است


امتیاز دهی به مطلب

امتیاز متوسط : 0
تعداد آراء: 0

لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد


انتخاب ها


 چاپ این مطلب چاپ این مطلب


موضوعات مرتبط

آرشيو اخبار رسول نور3

چند رسانه ای    نرم افزار    انجمن ها    مراکز    دیگر پایگاهها    ارتباط با ما